نقشهٔ ذهنی درس‌نامهٔ ویرایش و درست‌نویسی

نقشهٔ ذهنی درس‌نامهٔ ویرایش و درست‌نویسی

نقشهٔ ذهنی چیست؟

نقشهٔ ذهنی (mind map) اثرگذارترین روش یادداشت‌برداری است که تونی بوزان در ۱۹۷۰ ابداعش کرد. در مغز انسان، نیمکرهٔ چپ بر منطق تمرکز دارد و نیمکرهٔ راست بر هنر. این دو ساحت در نقشهٔ ذهنی به‌هم می‌پیوندند: داده‌ها از کل به جزء با بهره‌گیری از کلیدواژه‌ها چیده می‌شوند و در شمایی منسجم، شاخه‌به‌شاخه می‌گسترند و با خط و نماد و تصویر و رنگ آراسته می‌شوند تا یادگیری و یادسپاری و یادآوری آسان شود. این‌گونه، بازده مغز نه دوچندان، بلکه صدچندان می‌شود.

 

نقشهٔ ذهنی هم‌زمان کتاب

برای اولین بار در ایران، هم‌زمان با انتشار کتاب، «نقشهٔ ذهنی» آن تقدیم خوانندگان می‌شود تا بتوانند گام‌به‌گامِ خواندن مطالب، نگاهی به نقشهٔ ذهنی بیندازند و نظم منطقیِ گفته‌ها و نکته‌های ریزودرشت را در نمایی یکپارچه درک کنند. نقشهٔ ذهنی هم‌زمان کتاب کمک می‌کند تا خوانندگان کل کتاب را در یک نما ببینند. طرح و اجرای این خدمت ویژه برعهدهٔ مؤسسهٔ «ویراسـتاران» بوده و هست و من، سیدحمید حیدری‌ثانی، آن را اجرا می‌کنم.

نقشهٔ ذهنی درس‌نامهٔ ویرایش

پس از طراحی چندین نقشه ذهنی برای کتاب‌های گوناگون، نویسندهٔ درس‌نامهٔ ویرایش و درست‌نویسی، مهدی باقری عزیز از من خواست نقشهٔ ذهنی این درس‌نامه را نیز آماده کنم. نقشه‌ای که می‌بینید، در نرم‌افزار ایلوستریتور ساخته شده است. آن را به عنوان نمونه‌کار ما، منتشر کنید. امید که همهٔ کتاب‌ها، هنگام انتشار این‌چنین نقشه‌ای را همراه داشته باشند.

تذکر مهم

خواندن و دیدن این نقشهٔ ذهنی به‌معنای فراگیری ویرایش نیست. این فقط نمایی کلی از مباحث این درس‌نامه به دست می‌دهد.

برای دریافت پی‌دی‌اف نقشهٔ ذهنی درس‌نامهٔ ویرایش، به اینجا بروید: تارنمای آکادمیا

لینک کوتاه:

۳ دیدگاه

  • سلام.
    خسته نباشید.
    سریاء یا همون همزۀ زمان قدیم، در برخی جاهای این نوشته بر روی «نقشۀ ذهنی» قرار گرفته و در برخی موارد نه.
    همین‌طور «درسنامۀ». :))
    درس پس می‌دهم. :))

دیدگاه خود را بنویسید:

5 + 4 =