دست‌به‌قلم‌بردن و نوشتن بعد از این کارگاه ویرایش خیلی خیلی سخت شده است

دورهٔ ۱۱۵ ویرایش و درست‌نویسی
مهر و آبان۱۳۹۴
ندا تصدیقی مؤخر

هر‌گاه متنی را می‌نوشتم یا ترجمه می‌کردم، یک مشکل بزرگ داشتم: کجا باید «،» و «؛» و «.» بگذارم. یادم می‌آید وقتی در کتاب‌ زبان ‌فارسی دورهٔ دبیرستان، جدول علائم نگارشی را دیدم، خوش‌حال شدم که دیگر مشکلم حل شده است؛ اما هرچه بیشتر می‌خواندم، بیشتر گیج می‌شدم! با ‌وجود ‌این، هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم که شاید با رفتن به کلاس ویراستاری بتوانم جواب سؤال‌هایم را پیدا کنم. شاید به ‌این دلیل که فکر می‌کردم مشکل نوشته‌هایم فقط علائم نگارشی است.

زمانی‌ که دوستم پیشنهاد داد با هم به این کارگاه ویرایش بیاییم، مخالفت کردم؛ ولی بعد نمی‌دانم چرا نظرم تغییر کرد (احتمالاً به‌خاطر همان یک مشکل بزرگ!) سرانجام ثبت‌نام کردیم و به این دوره پیوستیم. در وهلهٔ اول، نحوهٔ تدریس، کسالت‌بارنبودن فضای کلاس، تمرین‌های ورزشی بین کلاس و از همه مهم‌تر پذیرایی (!) نظرم را جلب کرد و باعث شد از همان ابتدا افکاری مثل چرا «ثبت‌نام کردم؟» و «ای کاش نمی‌آمدم!» و «داشتم زندگی‌ام را می‌کردم» در فضای ذهنم نچرخد.

جلسه‌ها خیلی سریع (چون خوش می‌گذشت) سپری می‌شدند و من فهمیدم که نوشته‌هایم علاوه‌ بر ویرایش صوری، به ویرایش زبانی نیز نیاز دارد. در واقع دغدغهٔ درست‌نویسی بعد از این دوره در من به وجود آمد. در پایان، بر خود واجب می‌دانم به بزرگ‌ترین پیامد منفی این دوره اشاره کنم: دست‌به‌قلم‌بردن و نوشتن بعد از این کارگاه ویرایش خیلی خیلی سخت شده است.

لینک کوتاه:

دیدگاه خود را بنویسید:

50 + = 59